Photoshop'ta Layer (Katman)

     Önemli uyarı: Dersler alıntı ya da derleme değildir. Şahsıma aittir.  Paylaşmak isterseniz lütfen benim dersim olduğunu belirterek yapın bunu. Aksi takdirde paylaşımını onaylamıyorum. Hakları bende saklıdır.

     Photoshop'un en önemli ve en güzel özelliklerinden biri Layerlar (Katmanlardır). Layer mantığını  kavramak Photoshop'a atılan ilk adımlardan olmalıdır. (Nedense müfredatlarda çook sonralarda yer alır) Karşıyım kendi adıma.

    Layer ( Katman) nedir?

     Bilgisayar ortamında değil de elinizde bir kalem ve  bir kağıtla masada oturduğunuzu düşünün... ve resim yapacaksınız. İlk olarak bir kare çizdiniz. İçini boyadınız... Sonra bir daire çizmeye karar verdiniz... çizdiniz, içini boyamadınız dediniz bu çember olsun. :) Kağıdınıza baktınız. Birden dudak büktünüz; acaba "bu daire burada olmasa mıydı?" Artık dönüşü yok, mecbur yeni bir tane çizeceksiniz.  Peki ya elinizde bir sürü şeffaf kağıt olsaydı? Birine kare, öbürüne çember, bir diğerine üçgen vs. çizebilseydiniz. Bunları üstüste getirince resminiz tamamlansa beğenmediniz dairenin yerini yeniden çizmek zorunda kalmadan değiştirme şansınız olsa? Çok güzel olurdu! İşte bu yüzden Photoshop'un en güzel özelliklerinden biri olduğu kanısındayım layerların. Çünkü onlar bizim şeffaf kağıtlarımız! Bu şeffaf kağıtlara istediğimiz gibi müdahale edebiliriz. İstersek o kağıda bir fotoğraf yerleştiririz, bu fotoğrafı çoğaltırız üzerinde oynama yaparız farklı kaydederiz ki, fotoğrafın orjinal hali bizde saklı kalsın. İstersek çizimler yaparız, her adımda yeni layer açmaya özen gösteririz ki, çizdiğimiz her şeye ayrı ayrı müdahale edebilelim, harikalar yaratalım :)

     Layer (Katman) Nasıl Kullanılır?

      Photoshop'ta yeni bir dökuman açalım.

http://birderindeniz.blogcu.com/photoshop-ta-yeni-dokuman-acmak_44674571.html

Şu an karşınızda değişik paneller var ama ben yokmuş gibi davranacağım... Siz de öyle yapın, ekrandaki her bir şeyi kapatın, dökuman ve program hariç.

     Layer paneline ulaşmanın  yolları, window sekmesinden "layers" seçeneğine tıklamak ya da sadece F7' ye basmaktır. Window (pencere) adından da anlaşılacağı gibi, bizim için ekranda görüntüleyebileceğimiz şeyleri barındırır içinde... ki, bütün sekmelere olduğu gibi yeniden window'a da değineceğim. Photoshop sekmelerinin bir çoğu içinde yer alan seçeneklerin kısayollarını belirtir. "layers"ın hemen yanındaki F7 gibi... 


     Sanırım her birimiz başardık layer(katman) penceresini açmayı... Şimdi de genel bir bakış atalım:   

     Panelimizi incelemeye başlayalım:

     Panelimizde Layers seçili olmalı, eğer layers seçili değilse Channels veya Paths' deyizdir.

     Blending Options: İki Layer arasında ışık-gölge ve renk oyunlarıyla etkileşim sağlar. Aynı ekrandaki gibi iki ayrı layera iki ayrı renkte şekil çizin ya da iki ayrı fotoğraf açın. ilk layer seçiliyken ki, layer penceresine bir kez tıklamalısınız bu layer mavi bir renge bürünür bu layerın seçili olduğu anlamına gelir; mesala üstte daire layer'ı seçili. ...Ve normal yazan yerdeki modları değiştirerek denemeler yapın. (Layerlardaki şekiller tamamen veya kısmen üstüste olmalı)

     Fill ve Opacity:  Seçili olan layer ve içindeki objenin-fotoğrafın şeffalık ve opaklık değerleri ile oynamamızı sağlar. Yüzde değerleri düştükçe şeffalık artar. İki ayrı layerda üstüste gelen iki ayrı şekil  veya iki ayrı fotoğraf olsun ve üstteki layer seçiliyken yüzde değerleri ile oynayarak denemeler yapın.

     Layer kilit sistemi: Layerlarımıza farkında olmadan müdahale etmek istemiyorsak bu kilitlerden faydalanabiliriz. 

     Lock Transparent Piksels: Bir layerı seçip bu kilide tıkladığımızda sadece layerdaki obje ya da fotoğraf üzerinde değişiklik yapabiliriz, eğer layerda boş bir alan varsa bu alana herhangi bir şekilde müdahele edemeyiz. Mesala yeni bir çizim yapamayız vs. Kiliti kullanmaktan vaz geçtiğimizde simgeye yeniden tıklamak yeterli. 

     Lock Image Piksels: Bir layerı seçip bu kilide tıkladığımızda, bu layerda renk değişikliği yapamayız, yeni bir şey çizmeyiz.  Kiliti kullanmaktan vaz geçtiğimizde simgeye yeniden tıklamak yeterli. 

     Lock Position: Bir layerı seçip bu kilide tıkladığımızda, bu layerda pozisyon değişikliği yapamayız, kısayolu "v" olan move tool'u ile taşıma yapamayız objenin-fotoğrafın yerini değiştirmeyiz başka bir deyişle.  Kiliti kullanmaktan vaz geçtiğimizde simgeye yeniden tıklamak yeterli. 

     Lock All: Bir layerı seçip bu kilide tıkladığımızda, bütün kilitleri seçmiş oluruz; layera hiçbir şekilde müdahale edemeyiz.  Kiliti kullanmaktan vaz geçtiğimizde simgeye yeniden tıklamak yeterli. 

     Yeni layer açmak için;

     1- Layer paletinin hemen altında yer alan yeni layer penceresine tıklayabilirsiniz. Sorgusuz sualsiz önceki seçili olan layerınızın hemen üstünde yeni bir layer açılacak ve seçili hale gelecektir. 

   2-

Üstteki layer sekmesinden "new" seçeneğini tıklayabilirsiniz.(kısayolu shift+ctrl+n)

Karşımıza bu pencere çıkar: 

Name: layerımıza burada istediğimiz ismi verebiliriz.

Use Previous tu Create Clipping Mask: Layer'ın clipping masklı olmasını sağlayabiliriz (daha sonra anlatacağım)

Color: Layerlara ayırt etmek amaçlı değişik renk atamaları yapabiliriz. Küçük oka tıklayıp renk seçmeniz yeterli.

Mode ve opacity: değerlerini başta normal ve 100 olarak tutmakta fayda var... dilerseniz daha sonradan değiştirebilirsiniz değerleri, nasıl olsa nasıl yapabileceğinizi biliyorsunuz. :) Yok ben buradan bir şeyler yapacağım derseniz, mode değerini değiştirdiğinizde aktif olmayan "no neutral color exist for normal mode" bazı seçimlerde aktif hale gelecek. Denemenizde fayda var.

Indicates Layer Visibilitiy: Layer pencerelerinin hemen yanındaki göz işaretleri bir nevi layer saklamak içindir. O an için kullanmak istemediğimiz, ancak silmek  istemediğimiz çünkü sonradan kullanabileceğimiz "ekranda şimdilik kalabalık etmesin" dediğimiz layerlar içindir. Göz açıkken layer görünür kapalıyken gizlenir.

Layer penceremiz üzerinde gezmeye devam edelim...

Bir layera ters tıklarsak bakalım nasıl menü karşımıza çıkıyor:

Layer Properties: Üzerinde ters tıkladığımız layera yeni bir isim ve renk atamak için kullanılır.

Blending Options: Layer paleti üzerinde fx işaretiyle gösterilen alanla aynı işlevselliktedir. İleride değineceğim. 

Duplicate Layer: Bir layerın aynısından istiyorsak kullanabiliriz. Layer çoğaltmaya yarar... Aynı işlemi ctrl+j ile gerçekleştirebilmemizin yanısıra yukarıdaki layer sekmesinden de "duplicate layer"ı da seçerek yapabiliriz.

Delete Layer: Layerımızı silmemize yardımcı olur.

Convert to smart object: Layerımızdaki objeleri akıllı hale getirir, ama matematik problemi çözdüremez:)... buna ayrıca değineceğim.

Rasterize Layer: Vektörel çizimleri ve yazıları pikselleştirir... kısa açıklamalar yapıyorum şimdilik yine değineceğim.

Enable Layer, Disable vector ve clipping mask: Maskelemeler ile ilgili ve ayrı başlık konusu.

Link Layers: Layerları linkli olarak birbirine bağlamaya yarar, palet üzerindeki zincir simgesiyle aynı işlem görür.

Select Linked Layers: Kutucuğunda zincir işareti olan yani linkli kullandığımız bir layer üzerinde ters tıklayıp, bu seçeneği işaretlersek, bu layera linkli olan diğer layerları seçili hale getirir. 

Unlink Layers: Linkli olan layerları seçince aktifleşir; linkleri bozmaya yarar.

Select Similar Layers: Tek bir layer yoluyla bütün layerları bir anda seçmemizi sağlar. Tek tek bütün layerlara tıklamak zorunda kalmayız. 

Copy Layer Style, Past Layer Style ve Clear Layer Style: Bu işlemleri Add layer Style konusunun hemen altında işleyeceğiz. 

Merge: Genel olarak birleştirme anlamı taşır. Buradan yola çıkarak:

Merge down: Seçili olan layer'ı bir alt layer ile birleştirmeye yarar. Böylelikle seçtiğimiz layer altındaki layer ile bir anda birleşir ve tek layer olur.

Merge Visible: Gözleri açık olan (saklamadığımız) layerları birleştirir. 

Flatten Image: Bütün layerları birleştirir. Tek bir layer haline getirir. Bunu yaptıktan sonra farklı kaydederek istediğimiz formatta çalışmamızı bitirebiliriz. 

Peki ya bir layer penceresine ters tıklarsak ne olur? Hemen bakalım:

Zaten bildiklerimizi ya da bileceğiz ilerde dediklerimizi şimdilik atlayalım...

Select Pixels: Layer'ın içinde dolu olan her alanı seçer. "Seçim yapmak nedir, ne işe yarar?" gibi konular tahmin ettiğiniz gibi daha sonra.

No, small, medium, large Thumbnails seçenekleri pencerelerin görünümüyle ilgilidir. Pencereleri büyütür, küçültür... Tavsiyem small...

Şimdi bir diğer açılır menüye göz atalım:

Yine sadece farklılara bakalım...

Delete Hidden Layers: Sadece sakladığımız yani gözleri kapalı olan layerları siler.

New Group: Yeni grup oluşturmaya yarar. Grup boş olarak açılır içine sonradan layer eklenir. Gruba kısaca değiniyorum yine açıklama yapacağım.

New Group From Layers: Yeni grup oluşturmaya yararken farklı yanı o an seçili olan layerları içine otomatik olarak alır. Karşınıza çıkan pencere yeni layer oluşturarkenki pencereden farksızdır kullanım olarak. Bir veya daha fazla layer seçiliyken ctrl+G 'ye basarsanız aynı işlemi yapmış olursunuz ancak pencere açılmaz.

Lock All Layers in Group: Grup içindeki layerların hepsini kilitlemeye yarar. Tıklayınca karşınıza çıkan pencereden istediğiniz kiliti seçebilirsiniz. Aynı işlemi grup seçiliyken layer panelinin üst kısmındaki simgeden de yapabilirsiniz... simge diyorum çünkü sadece tek bir kilit aktiftir: lock all... Bu seçeneğin faydası istediğimiz kiliti seçebilme özügürlüğüdür. 

Group Properties: Gruplarla ilgili ayarları yapabileceğimiz kısımdır. Gruba isim verebilir, renk atayabilir ve grubun sadece belli renk kanallarına sahip olmasını sağlayabiliriz.

Palette Options: Yine layer kutucukları diye bahsettiğim paletlerin görünümü ile ilgili ayarlar ile ilgilidir.

Bütün bunların yanısıra layerlarımızın yerlerini değiştirebiliriz. Diyelim ki iki layerımız var birinde daire birinde kare var. Diyebiliriz ki, alttaki kare dairenin üstüne gelsin... bunun için yapacağımız tek şey layer'ı tutup istediğimiz pozisyonda bırakmak olacaktır.

Background:

Burada farklı olan sadece Layer From Background var... Bu seçenekle bir nevi "dokunulmaz" olan backgroundu "0" adı altında bir layer haline dönüştürebilirsiniz... Tavsiye etmiyorum yine de muhteşem bir Dublicate Layer seçeneği ile backgroundu farklı bir layer olarak kullanabiliriz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !